Szanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,
Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do udziału w 14. Międzynarodowym Sympozjum Alergii na Pokarmy, które odbędzie się w dniach 14-15 marca 2025 roku w Bydgoskim Centrum Targowo–Wystawienniczym.
Sympozjum Alergii na Pokarmy dzięki Państwa wsparciu i zaangażowaniu stało się jednym z najciekawszych i najbardziej oczekiwanych wydarzeń w polskiej alergologii. Spotykają się tu lekarze zainteresowani ekspercką dyskusją o alergii i nadwrażliwości na pokarmy.
To już 14 edycja największego i jedynego w Polsce sympozjum naukowego poświęconego alergiom i nietolerancjom pokarmowym. Pomimo zalet zdalnej edukacji medycznej, nie da się ukryć, że możliwość spotkania tradycyjnego niesie za sobą jakość i atmosferę, której nie odda żaden przekaz czy łącze internetowe. Dlatego wszyscy wykładowcy będą obecni na miejscu w centrum konferencyjnym w Bydgoszczy. Jednak dla osób, mam nadzieję nielicznych, które z różnych powodów nie będą mogły uczestniczyć na „żywo” w wykładach i dyskusjach zachowujemy możliwość uczestnictwa „wirtualnego”. Rangę i znaczenie Sympozjum budują Państwo, uczestnicząc w wykładach i warsztatach z frekwencją, która budzi podziw organizatorów innych inicjatyw edukacyjnych. Serdecznie za to dziękuję i zapewniam, że dołożymy wszelkich starań by Sympozjum, odbywające się tradycyjnie w ramach Sekcji Alergii na Pokarmy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i pod patronatem PTA, stało na takim poziomie organizacyjnym i naukowym, jakiego Państwo od nas oczekujecie.
Alergia pokarmowa towarzyszyła człowiekowi od zarania dziejów. Z przekazów historycznych wiemy jednak, że stanowiła raczej problem incydentalny. Ostatnie trzydzieści lat to jednak ogromny progres częstości występowania nadwrażliwości pokarmowych typu alergicznego i niealergicznego. Wiąże się to zapewne ze zmianą stylu życia, sposobu i jakości odżywiania, nagminnego stosowania leków, w tym antybiotyków, zanieczyszczeń naszego środowiska naturalnego w tym wody i gleby itd. Reasumując, alergia pokarmowa stała się w ostatnich latach nie tylko ogromnym problemem zdrowotnym, ale także społecznym i ekonomicznym. Jest to problem, który w znacznym stopniu dotyka dzieci, ale również osoby dorosłe w każdym wieku. Ostanie duże badania epidemiologiczne przeprowadzone przez profesora Gupta na populacji amerykańskiej wykazały, że co dziesiąty dorosły Amerykanin cierpi na jakąś postać alergii związanej z przyjmowaniem pokarmów. Ogromne problemy ekonomiczne i społeczne związane z alergią na pokarmy a także towarzyszące chorym stresy związane ze spożywaniem posiłków np. poza domem, poczucie zagrożenia i niepokoju związanego z potencjalną anafilaksją, stygmatyzacja z powodu choroby powoduje, że jesteśmy świadkami wielkiego obciążenia we wszystkich sferach życia wywołanych właśnie alergią i nietolerancją pokarmową.
Te problemy stanowią ogromne wyzwanie i powodują, że odczuwamy potrzebę kontynuacji Sympozjum Alergii na Pokarmy – chcemy, aby przekazując aktualności mieli Państwo poczucie posiadania wiedzy i umiejętności radzenia sobie z powyższymi wyzwaniami jakie niesie za sobą epidemia alergii i nietolerancji pokarmowych.
Program naukowy Sympozjum, zgodnie z hasłem spotkania – „Alergia i nietolerancja pokarmowa 2025” będzie prezentował najbardziej aktualną wiedzę, w tym najnowsze i najskuteczniejsze metody diagnostyki oraz leczenia alergii oraz nietolerancji pokarmowych, ze szczególnym uwzględnieniem tego co najbardziej kontrowersyjne i dyskusyjne – czyli alergii pokarmowej u najmłodszych, anafilaksje, odczulaniu w alergiach na pokarmy, nowe formy leczenia w tym leczenie biologiczne czy ciężkie postaci alergii. Będą tematy dotyczące m.in. nowych alergii i alergenów, metod diagnostycznych w tym dalszych postępów w zakresie diagnostyki molekularnej, także omówienia szczególnie ciekawych przypadków alergii na pokarm. Nie zabraknie dyskusji, nie obędzie się bez kontrowersji czy konfrontacji metod postępowania. Ponieważ każdy z nas w swojej pracy spotyka się z różnymi postaciami alergii, gdzie związek z alergią na pokarmy jest bardziej lub mniej istotny, naszym celem będzie także przedstawienie szerokiego spektrum chorób alergicznych, ich diagnostyki i leczenia – obejmujące układ oddechowy, skórę, przewód pokarmowy itd. Wierzę, że również ta tematyka wzbudzi Państwa zainteresowanie i zachęci do udziału w Sympozjum.
W Sympozjum wezmą udział najwyższej klasy wykładowcy i eksperci zajmujący się na co dzień tą trudną problematyką – specjaliści w zakresie pediatrii, dermatologii, gastroenterologii, pulmonologii, psychiatrii i innych dziedzin medycyny. Gośćmi specjalnymi Sympozjum będzie kilku ekspertów z zagranicy którzy niewątpliwie wzbogacą nasze postrzeganie alergii i nadwrażliwości na pokarmy.
Program naukowy poprzednich edycji Sympozjum był ich najmocniejszą stroną, dlatego dołożymy wszelkich starań by tak też było przy kolejnym naszym spotkaniu. Na pewno nie zabraknie także miłych niespodzianek, z którymi zawsze kojarzy się Sympozjum, ale o tym już wkrótce przekonają się Państwo zapoznając się z programem naukowym.
Już teraz możemy zagwarantować, że zgodnie z naszą wieloletnią tradycją program naukowy i organizacja naszego Sympozjum będą stały na najwyższym poziomie, a atmosfera spotkania bez wątpienia zapadnie wszystkim jego uczestnikom w życzliwej pamięci.
Dlatego gorąco zachęcam do rezerwowania terminów na nasze najbliższe spotkanie w Bydgoszczy!
Do zobaczenia!
Prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi
Przewodniczący Sekcji Alergii na Pokarmy
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego