Zaproszenie

Zbigniew BartuziSzanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

Z przyjemnością zapraszam do udziału w XIII Międzynarodowym Sympozjum Alergii na Pokarmy – Alergia pokarmowa 2024, które odbędzie się w dniach 15-16 marca 2024 r. w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Szczególnie cieszy fakt, że dwanaście naszych poprzednich spotkań nie zaspokoiło głodu wiedzy o alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Liczba doniesień naukowych, ale także artykułów popularnonaukowych czy dyskusji medialnych dotyczących tej tematyki jest naprawdę spora i pokazuje skalę zainteresowania społecznego. Dlatego tak ważna jest odpowiednia edukacja i szerzenie wiedzy o alergiach i nietolerancjach pokarmowych, by zwalczać mity i nieprawdy, których niestety ciągle nie brakuje w naszym otoczeniu. Jako namacalny dowód niech służy fakt, że lekarze niejednokrotnie stykają się w swej praktyce z osobami doświadczonymi medycyną alternatywną, która zwłaszcza w przypadku dzieci, może poczynić nieodwracalne lub ciężkie szkody.

Nasze Sympozjum już od 2012 roku jest źródłem pewnej i sprawdzonej wiedzy nt. alergii i nietolerancji pokarmowych. Nie brakuje tu oczywiście tak często pożądanych dla uczestników dyskusji czy kontrowersji, ale realizowanych zgodnie z zasadami naukowej debaty. Korzystając z okazji składam wyrazy uznania osobom, które brały udział we wszystkich dotychczasowych spotkaniach w ramach Sympozjum – wiem, że takich uczestników mamy wielu i nie wątpię, że są oni doskonałymi ambasadorami poziomu naukowego i organizacyjnego, ale przede wszystkim życzliwej atmosfery naszego spotkania. Gorąco zachęcam także wszystkich wahających się, by poznali niepowtarzalny klimat Sympozjum, organizowanego tradycyjnie w ramach Sekcji Alergii na Pokarmy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i pod patronatem Towarzystwa.

Jak co roku dokładamy najwyższych starań by program naukowy wyszedł naprzeciw Państwa oczekiwaniom – by nie zabrakło tego co najnowsze, najbardziej praktyczne, ale i często dyskusyjne. Ponieważ w naszej pracy z pacjentem stykamy się nie tylko i wyłącznie z alergiami oraz nietolerancjami pokarmowymi, dlatego wzbogacamy program Sympozjum o tematy dotyczące astmy, immunoterapii, terapii biologicznych czy nietypowych przypadków alergii. Nie zabraknie także niezwykle interesujących analiz przypadków czy sesji z dietetykami, a ponadto szykujemy kilka niespodzianek, którymi zaskoczymy nawet najbardziej wymagających uczestników naszych spotkań. Wielkim zaszczytem dla wszystkich organizatorów i doskonałą możliwością dla uczestników do rozmowy jest udział w Sympozjum najwyższej klasy wykładowców i ekspertów – członków Zarządu Głównego PTA, specjalistów pediatrii, gastroenterologii, dermatologii, laryngologii, pulmonologii i innych dziedzin medycyny, które mają do czynienia z problemem alergii i nietolerancji pokarmowych oraz alergologii w ogóle. Nie zabraknie, podobnie jak w poprzednich edycjach Sympozjum, wykładowców z zagranicy, czołowych ekspertów światowej alergologii.

Po raz trzynasty zapraszam na Sympozjum Alergii na Pokarmy do Bydgoszczy, wierząc, że ta liczba przyniesie nam wszystkich szczęście i przede wszystkim wiele wrażeń naukowych towarzyskich i naukowych, do których z chęcią będziemy wracać w oczekiwaniu na kolejne spotkanie.

Do zobaczenia w Bydgoszczy!

Prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi
Przewodniczący Sekcji Alergii na Pokarmy
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego