Zaproszenie

Zbigniew BartuziSzanowni Państwo,
Drogie Koleżanki i Koledzy,

Z przyjemnością zapraszam do udziału w XII Międzynarodowym Sympozjum Alergii na Pokarmy – Alergia pokarmowa 2023, które odbędzie się w dniach 24-25 marca 2023 r. w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym.

Dwunasta edycja największego i jedynego w Polsce sympozjum naukowego poświęconego alergiom i nietolerancjom pokarmowym odbędzie się w formule hybrydowej. Pomimo zalet zdalnej edukacji medycznej, nie da się ukryć, że możliwość spotkania tradycyjnego niesie za sobą jakość i atmosferę, której nie odda żaden przekaz czy łącze internetowe. Jednak dla osób, które z różnych powodów nie będą mogli uczestniczyć na „żywo” w wykładach i dyskusjach zachowujemy możliwość uczestnictwa „wirtualnego”. Rangę i znaczenie Sympozjum budują Państwo, uczestnicząc w wykładach i warsztatach z frekwencją, która budzi podziw organizatorów innych inicjatyw edukacyjnych. Serdecznie za to dziękuję i zapewniam, że dołożymy wszelkich starań by Sympozjum, odbywające się tradycyjnie w ramach Sekcji Alergii na Pokarmy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i pod patronatem PTA, stało na takim poziomie organizacyjnym i naukowym, jaki Państwo od nas oczekujecie. Obiecujemy nie zawieść tych oczekiwań.

Program naukowy Sympozjum, zgodnie z hasłem spotkania, będzie prezentował najbardziej aktualną wiedzę, w tym najnowsze i najskuteczniejsze metody diagnostyki oraz leczenia alergii oraz nietolerancji pokarmowych, ze szczególnym uwzględnieniem tego co najbardziej kontrowersyjne i dyskusyjne – czyli alergii pokarmowej u najmłodszych, anafilaksje, odczulaniu w alergiach na pokarmy czy ciężkich postaci alergii. Będą tematy dotyczące m.in. nowych alergii i alergenów, metod diagnostycznych w tym dalszych postępów w zakresie diagnostyki molekularnej, także omówienia szczególnie ciekawych przypadków alergii na pokarm. Nie zabraknie dyskusji, nie obędzie się bez kontrowersji czy konfrontacji metod postępowania. Ponieważ jednak każdy z nas w swojej pracy spotyka się z różnymi postaciami alergii, gdzie związek z alergią na pokarmy jest bardziej lub mniej istotny, naszym celem będzie także przedstawienie szerokiego spektrum chorób alergicznych, ich diagnostyki i leczenia – obejmujące układ oddechowy, skórę, przewód pokarmowy itd. Wierzę, że również ta tematyka wzbudzi Państwa zainteresowanie i zachęci do udziału w Sympozjum.

Do udziału w Sympozjum zaprosimy najwyższej klasy wykładowców i ekspertów zajmujących się na co dzień tą trudną problematyką – specjalistów pediatrii, dermatologii, gastroenterologii, pulmonologii i innych dziedzin medycyny. Gośćmi specjalnymi Sympozjum będą eksperci m.in. z USA, Włoch, Niemiec, którzy niewątpliwie wzbogacą nasze postrzeganie alergii i nadwrażliwości na pokarmy.

Program naukowy poprzednich edycji Sympozjum był ich najmocniejszą stroną, dlatego dołożymy wszelkich starań by tak też było przy kolejnym naszym spotkaniu. Na pewno nie zabraknie także miłych niespodzianek, z którymi zawsze kojarzy się Sympozjum, ale o tym już wkrótce przekonają się Państwo zapoznając się z programem naukowym.

Po długiej, trzyletniej przerwie serdecznie zapraszam do Bydgoszczy, będzie to bowiem najlepsza okazja by w miłej i przyjaznej atmosferze porozmawiać w eksperckim gronie o alergiach na pokarmy i chorobach towarzyszących.

Do zobaczenia w Bydgoszczy!

Prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi
Przewodniczący Sekcji Alergii na Pokarmy
Polskiego Towarzystwa Alergologicznego